Czy warto wcześniej spłacać kredyt gotówkowy?

Kiedy decydujemy się na wzięcie kredytu gotówkowego, to tylko wtedy, gdy nie mamy w danej chwili pieniędzy, a potrzebujemy wtedy środki na remont czy na zakup np. samochodu. Po jakimś jednak czasie uzbieramy większą kwotę. Czy warto wtedy wcześniej spłacić zaciągnięty przez nas kredyt gotówkowy?finanse

To czy wcześniejsza spłata kredytu opłaca się nam bardziej, zależy przede wszystkim od rodzaju podpisanej umowy kredytowej, od jej poszczególnych warunków oraz zapisów. Przed podjęciem decyzji o wcześniejszej spłacie kredytu gotówkowego należy dokładnie wyliczyć, czy rzeczywiście spłata przyniesie nam korzyści. Czasami, wbrew pozorom, lepiej jest spłacać kredyt zgodnie z harmonogramem.

Prowizja za wcześniejszą spłatę kredytu

Obecnie banki mogą pobierać prowizję za wcześniejszą spłatę, która wynosi ok 0,5 – 1% i uzależniony jest od okresu pomiędzy spłatą a końcowym okresem spłaty kredytu. Prowizja nie może być wyższa niż 1% w przypadku , gdy do końca okresu spłaty pozostało więcej niż rok, natomiast prowizja nie może być wyższa niż 0,5%, gdy do końca spłaty pozostało mniej niż 1 rok. Warto przy tym dodać, że prowizja nie może być wyższa niż wysokość odsetek.

Przy wcześniejszej spłacie także całkowity koszt kredytu obniża się, ale tylko o te koszty o które skrócono czas obowiązywania umowy.

Częściowa splata kredytu

Jeśli zgromadzisz większą gotówkę, jednak niepozwalającą na całkowitą spłatę zadłużenie, możesz zdecydować się na częściową spłatę kredytu. Także i tym razem powinieneś szczegółowo obliczyć opłacalność takiego rozwiązania.kredyty hipoteczne

Inne możliwości

Jeśli dysponujesz środkami, które umożliwiają Ci spłatę kredytu, możesz wybrać także inne rozwiązanie. Zamiast spłacać wcześniej kredyt, czasami warto wolny kapitał umieścić na lokacie, tym bardziej jeśli lokata jest wyżej oprocentowana niż pożyczka. Możesz rozważyć inne formy inwestycyjne, np. inwestycja na giełdzie. Niestety, wiąże się ona z dużym ryzykiem. Każdy przypadek jest inny i należy go rozwiązywać w sposób indywidualny.

Jak widzisz wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego ma wiele zalet, ale to czy się opłaca zależy od postanowień w umowie, indywidualnej sytuacji finansowej, innych obciążeń, dochodu, zatem nie można w sposób jednoznaczny stwierdzić, że jest na pewno korzystna.

Należy zauważyć, że spłacając wcześniej kredyt gotówkowy, będziesz w stanie szybciej powrócić do oszczędzania, a kiedy pojawi się potrzeba natychmiastowej gotówki – oszczędzone pieniądze będą jak znalazł.

Dodaj komentarz