Czy współczesne produkty bankowe są bezpieczne?

Człowiek nowoczesny musi akceptować banki, ponieważ one odpowiadają za przechowywanie oraz kreację pieniądza w gospodarce. Produkty bankowe są zwyczajowo standaryzowane zgodnie z prawem krajowym, ale trzeba wiedzieć o nich nieco więcej, aby uzmysłowić sobie ich funkcjonowanie, a raczej wartość.

Jak klient postrzega produkty bankowe?

Cechy, którymi muszą się charakteryzować to na pewno bezpieczeństwo, ułatwiony dostęp, solidne informacje, jasne regulaminy usługi, a do tego znakomity kontakt z osobistym doradcą. Nowocześnie podchodzący do banków ludzie pragną też posługiwać się platformami internetowymi, na których zgromadzone są wszystkie produkty bankowe.

Na co trzeba uważać?

Tytuł artykułu zadał ważne pytanie, czy bezpieczeństwo istnieje w bankach, a może musisz się czegoś obawiać? Rozpocznijmy analizę od stwierdzenia, że banki zawsze mają zdywersyfikowaną ofertę. Lokaty oraz konta oszczędnościowe są chronione przez krajowy system prawa oraz Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Banki zobowiązują się płacić do banku centralnego pewną kwotę zgromadzonych przez siebie środków w ramach rezerwy. Dzięki niej w razie problemów z płynnością klienci mogą odzyskać swoje środki. Oba powyższe produkty bankowe są zatem godne zaufania, ale też dają niewielkie korzyści. Jak wiadomo jednak zysk rośnie wraz z ryzykiem. Banki w Polsce coraz częściej posiadają w ofercie produkty strukturyzowane uzależnione np. od instrumentów pochodnych rynku kapitałowego. Chociaż reklamy stwierdzają, że dają one wielki zysk, należy bardzo dokładnie czytać regulaminy, ponieważ Twoja strata jest zawsze Twoją winą, a nie instytucji finansowej, która chce po prostu zarobić. Jeżeli usłyszysz, że na rynku finansowym jest lokata powyżej ośmiu czy nawet dwunastu procent musisz stać się od razu ostrożniejszy i uważny, ponieważ w praktycznie stu procentach przypadków stracisz włożony do inwestycji kapitał lub zamrozisz go na długie lata. Z artykułu zatem wytypować można prostą zależność. To co bezpieczne nie daje pożądanego zysku, ale z drugiej strony to co niebezpieczne i zyskowne może zamienić się w tragedię finansową. Zdobywaj zatem wiedzę i wybieraj banki z potwierdzonymi kwalifikacjami oraz ogromną renomą. Dokładnie też sprawdzaj wszystkie produkty bankowe pod kątem regulaminów i nie bój się zadawać niewygodnych pytań.

Produkty bankowe są bezpieczne, ponieważ w większości przypadków są chronione przez państwo. Wystarczy wymienić chociażby lokaty. Dodatkowo banki w Polsce muszą kreować bardzo jasne regulaminy usługi. Oczywiście są one sporządzone małym druczkiem i zniechęcają klientów do ich przeglądania, ale warto to zrobić, aby uchronić się przed typowymi niebezpieczeństwami związanymi z czystą niewiedzą.

Zainteresuj się także...