Haczyki które możemy znaleźć w ofertach lokat bankowych

Na każdym kroku spotykamy się z ofertami nowych lokat bankowych. Każda z nich ma być najlepsza, najatrakcyjniejsza i pozwalać na osiągnięcie najwyższych zysków. Warto jednak pamiętać, że najlepsza lokata niekoniecznie jest tą, która jest najagresywniej reklamowana.kredyty gotowkowe

Aby podjąć świadomą i mądrą decyzję na temat wyboru lokaty bankowej, należy pamiętać, że ich umowy nie są pozbawione haczyków. Warto więc wiedzieć jakich kruczków szukać w umowach bankowych. Wiele z reklamowanych lokat nie zapewni nam bowiem zysków tak wysokich jak przestawione to jest w spocie telewizyjnym czy na bilbordzie.

Dla inwestora najważniejsze jest zazwyczaj oprocentowanie lokat oraz okres trwania umowy. Najlepsza lokata dostępna obecnie na rynku ma oprocentowanie na poziomie 4 procent w skali roku. Należy jednak pamiętać, że jest to lokata… jednomiesięczna. Lokaty długoterminowe pozwalają na osiągnięcie zysków na niższym poziomie – maksymalnie w wysokości 3 procent w skali roku. Jeśli jednak przyjrzymy się bliżej ofertom, które oferują zyski wyższe niż na pozostałych lokatach, z pewnością zauważymy, że wyższe profity dotyczą jedynie określonej sumy kapitału – np. 3 tysięcy złotych, a pozostały kapitał jest oprocentowany znacznie niżej. Zdarzają się również sytuacje, w których preferencyjne oprocentowanie jest oferowane jedynie nowym klientom banku. „Starzy” klienci nie mogą więc oczekiwać wyższych zarobków. Ważne jest również sprawdzenie czy uzyskanie wyższego oprocentowania nie jest związane spełnieniem dodatkowych warunków, np. z założeniem konta bankowego, którego prowadzenie wiąże się z obowiązkiem płacenia kosztów jego obsługi.Hombre con traje ejecutivo mete dinero en una hucha cerdito

Inną kwestią są lokaty progresywne, których oprocentowanie zmienia się wraz z długością trwania umowy. Co jakiś czas (najczęściej co miesiąc) zwiększa się ono, by w ostatnich miesiącach trwania lokaty osiągnąć bardzo wysoki poziom – niekiedy nawet kilkukrotnie wyższy niż na początku obowiązywania depozytu. Wysokie oprocentowanie na koniec trwania inwestycji należy jednak traktować w kategoriach chwytu marketingowego, a nie jako realną możliwość osiągnięcia wysokiego zarobku.

Pamiętajmy, że lokaty są dobrym rozwiązaniem pomimo haczyków, gdyż pozwalają one wielu osobom na pomnożenie swoich oszczędności bez ponoszenia wysokiego ryzyka inwestycyjnego. Ponadto ich działania nie można rozpatrywać jedynie pod względem wysokości odsetek. Są one również stosowane jako forma zabezpieczenia kapitału. Powinny z nich korzystać zwłaszcza osoby, które mają słabą dyscyplinę finansową i dużą skłonność do robienia zakupów pod wpływem emocji.

Dodaj komentarz